Hypotéky na bydlení zdraží.

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Hypotéky na bydlení zdraží. 13

V posledních měsících úrokové sazby u hypotéky na bydlení klesly téměř na 2 procenta. Očekává se však, že klesání sazeb pomalu skončí, a postupně dojde ke zvyšování cen. Nyní je nejvýhodnější doba sjednat si se svou bankou výhodnou úrokovou sazbu.

V letošní roce úrokové sazby klesly na rekordní minimum. Zároveň však stoupají ceny finančních zdrojů, od kterých se úrokové sazby odvíjí. Týká se to zejména hypoték s tříletou a pětiletou fixací. A to znamená brzké navýšení úroků. Je tedy ideální doba uzavřít hypotéku nebo si s bankou domluvit fixací nyní a čerpat později.

Banka garantuje úrokovou sazbu i rok

Máte-li zájem o sjednání hypotéky, ale nechcete tak činit ihned, pak si zjistěte, po jak dlouhou dobu Vám banka bude garantovat výši úrokové sazby. Doba garance je u bank různá. Zpravidla se pohybuje kolem 30 dní. Česká spořitelna a Equa bank nabízí klientům dokonce roční garanci úrokové sazby.

Pokud s bankou podepíšete smlouvu, můžete získat další dva roky garance. „Jakmile je úvěr s danou sazbou schválen a podepsána smlouva o úvěru, má klient až dvacetčtyři měsíců na vyčerpání úvěru a po tuto dobu mu sazbu garantujeme. Pokud by úvěr nečerpal, neúčtujeme mu žádnou sankci,” sdělila Vendula Žaloudíková z Fio banky. Ve stejném případě jako u Fio mají zajištěnu garanci také klienti Komerční banky či Wustenrot hypoteční banky, ale na devět měsíců. U Raiffeisenbank a LBBW bank to je na šest měsíců.

Garance je omezená, pozor na to

Garance úrokové sazby je omezená a týká se případů, kdy nedojde po dobu garance ke změně údajů. Pokud údaje změníte, banky mají právo od původně dohodnuté sazby ustoupit. Výhodou ale je, že některé banky (např. ČSOB, Hypoteční banka, Poštovní spořitelna, ERA) klientovi sníží sazbu, pokud by se tak činilo všeobecně v době garance.

Nejvíce letí hypotéky s pětiletou fixací

V současnosti mají lidé zájem především o fixace na dobu pěti let. Úroková sazba se v tomto případě pohybuje od 2,39 do 4,09 procent. Úrokovou sazbu lze ještě snížit. Je vhodné si u banky, kde si plánujete sjednat hypoteční úvěr, zařídit tak běžný účet, další produkt, případně pojištění. To vše z Vás dělá zajímavějšího klienta, pro kterého se vyplatí vyjednat lepší cenu.

Přemýšlíte o hypotéce a chcete ušetřit finance? Sjednejte si ve své bance garanci úrokové sazby – ušetříte nemalé finance!