Hubnutí na směny

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Hubnutí na směny 12

Z hlediska diet, hubnutí a zdravého životního stylu patří lidé, kteří pracují na pracovní směny, k těm nejproblematičtějším, tedy hubnutí na směny je trochu obtížnější.  Jejich denní režim je totiž zcela odlišný od běžného denního rytmu, a tedy dodržování pravidelného jídelníčku, tedy pět jídel po zhruba třech hodinách, u nich není vždy snadné. Jejich největším problémem bývá co správně jíst a kdy to jíst.

Mnoho lidí tvrdí, že když pracuje v zaměstnání na směny, tak nemůže zhubnout. Je to opravdu tak?

Většina lidí má v tomto pravdu, že hubnutí na směny je trochu problém. Rozházený denní režim spojený s nedostatkem spánku je rizikovým faktorem vzniku nadváhy a řady metabolických onemocnění. To je vědeckými studiemi potvrzeno. Lidé, kteří pracují v zaměstnání na směny, budou vždy vysoce rizikovými, zvláště v situacích, kdy se jedná o pracovní směny nepravidelné. Jinak řečeno, kdy jednou je ranní, jednou odpolední a jednou noční, kdy spánek je pokaždé jinak a denní režim je pokaždé jiný. Nicméně za dodržení určitých správných pravidel se i tomuto riziku dá z větší části vyhnout.

Základem číslo jedna je při hubnutí na směny zajistit si dostatek spánku za jakékoli situace. Organismus si musí odpočinout. Takže rozhodně neplatí, že v šest ráno přijdu z noční a v deset dopoledne už jsem znovu aktivní. Je nutné navodit odpovídající délku spánku a důkladně se na to připravit. Před spaním několik hodin nehladovět, po příchodu z práce ihned ulehnout do zatemnělé místnosti, do které nemůže proniknout denní světlo nebo slunce.

V případě, že to technicky není možné zajistit, mohou použít kapky na oči a špunty do uší a zajistit si alespoň 6 hodin kvalitního nepřerušovaného spánku.

Jak by měl tedy vypadat takový denní režim člověka, který pracuje na směny?

Dejme si např. noční směnu. Před odchodem na pracoviště si dá večeři, která ale nesmí zatěžovat. Zvolí si jídlo lehčí především z hlediska tuků, neboť čím je jídlo tučnější, tím déle se stráví a tím se cítí unavenější. Po třech hodinách si dá menší svačinu, např. jogurt s müsli či celozrnnou sušenku. Po dalších třech hodinách, někdy kolem půlnoci, si může dát malou obloženou bagetu s kouskem sýra a libové šunky. Mezi snídaní, kterou bude mít před spaním, a půlnočním jídlem je potřeba si dát další lehčí jídlo, které bude mít více sacharidů – ovoce. Po příchodu domů je vhodná ještě malá snídaně, která by zase měla být zase lehčí, méně tučná. Pak jde spát, po šesti až osmi hodinách se budí a s jídlem pokračuje tam, kde se probudil. Takže pokud se probudí asi ve dvě hodiny odpoledne, tak si dá lehký pozdní oběd. V pět odpoledne si dáte svačinu a mezi sedmou a osmou lehkou večeři.

Jak bude vypadat pitný režim?

Velmi důležité je v noci pít a zachovat si standardní pitný režim. Jedna nebo dvě kávy za noc taky nejsou velkým problémem, nicméně z důvodu kvality spánku je nutné poslední nápoj s kofeinem dopít nejpozději 4-5 hodin předtím, než plánuji ulehnout do postele.