Izraelský expert: Íránci odpověděli mírně, bojí se války. Trump je nevypočitatelný

0 11

Íránská média hovoří o smrti “osmdesáti amerických teroristů”, podle prvních zpráv Pentagonu ale žádný Američan nepřišel o život a v pořádku jsou i čeští vojáci působící v Iráku. Na místa, kde slouží, rakety nedopadly.

Teherán tak potvrdil, že nechce riskovat vážný konflikt se Spojenými státy, míní izraelský expert na Írán a jeho spojenecké hnutí Hizballáh Edan Landau z Mezinárodního institutu pro boj s terorismem ve městě Herzlyia

“Je to opravdu dost mírná odpověď. Írán bezpochyby kalkuluje tak, aby neporušil rovnováhu v oblasti. USA mají na Blízkém východě tisíce vojáků, rakety, letadlové lodě. Íránci vědí, že jsou schopny tvrdě zasáhnout kteroukoliv noc. Trump je tak trochu divoká karta kvůli své nevypočitatelnosti,” uvedl pro Aktuálně.cz izraelský expert.

Americký prezident Donald Trump napsal na Twitteru, že “vše je dobré”. Pokud tato akce byla jedinou íránskou odpovědí na smrt generála Solejmáního, pak USA příliš nezasáhla.

“Američané tvrdí, že nikdo není zraněný. V tom bych jim věřil. Jistě měli zpravodajské informace, že tato varianta může nastat, a nejspíš se na útok připravili,” soudí Landau.

Ukázat sílu, ale neeskalovat

Někteří íránští představitelé hrozili, že odveta se bude týkat také Izraele. Nejvyšší duchovní vůdce Alí Chameneí se ale ve středečním televizním projevu o židovském státě nezmínil. Pouze řekl, že američtí vojáci musejí

Zdroj: Izraelský expert: Íránci odpověděli mírně, bojí se války. Trump je nevypočitatelný

Tagged with:

Similar articles

Přidat komentář

You must be logged in to post a comment.