Zlato je nejdražší za téměř sedm let. Situace připomíná ropnou krizi, říká analytik

0 8

Cena zlata i ropy se dostala na tak vysokou úroveň kvůli rostoucímu napětí mezi USA a Íránem po atentátu na íránského generála Kásema Solejmáního.

Krátce před 11:00 SEČ vykazovala cena zlata nárůst skoro o 1,7 procenta nad 1577 USD/oz. Palladium si ve stejnou dobu připisovalo 1,7 procenta na 2022 USD/oz.

Americký prezident Donald Trump znovu pohrozil ráznou odvetou v případě, že Teherán kvůli zabití íránského generála Kásema Solejmáního zaútočí na americké cíle. Do Bagdádu Trump vzkázal, že pokud země vypoví americké vojáky, Spojené státy vůči němu uplatní sankce.

“V centru pozornosti stojí geopolitická situace,” uvedl podle agentury Reuters analytik Benjamin Lu ze společnosti Phillip Futures. “Napětí mezi Íránem a Spojenými státy eskalovalo do bodu varu, což tlačí ceny zlata vzhůru,” dodal.

O zlato je zvýšený zájem právě v dobách nejistoty. Například od začátku roku 2008 do konce roku 2009, tedy v období globální finanční krize, se cena zlata zvýšila asi o 35 procent. Nyní k nejistotě přispívá i fakt, že Írán přestane respektovat limity obohacování uranu, což byla součást jeho smlouvy s mezinárodními partnery z roku 2015.

“Situace na globálních trzích velmi připomíná historii. Ropné šoky 70. letech a vpád USA do Vietnamu nebo do Iráku,” sdělil analytik Marek Brávník ze společnosti Golden Gate CZ,

Zdroj: Zlato je nejdražší za téměř sedm let. Situace připomíná ropnou krizi, říká analytik

Tagged with:

Similar articles

Přidat komentář

You must be logged in to post a comment.