Číňané budují v Tibetu největší národní park na světě. Inspirovali se v Americe

0 2

“Musíme ochránit poslední kusy nedotčené země,” vzkázal čínský prezident Si Ťin-pching vědcům, kteří v létě zkoumali území náhorní plošiny a jezdili se inspirovat americkými národními parky, aby v Čínou kontrolovaném Tibetu vznikl podobný.

Jako vzor jim nakonec posloužil park Yellowstone, píše hongkongský deník South China Morning Post.

O možnosti vybudování národního parku, který by překonal dosud největší park v Grónsku o ploše milion kilometrů čtverečních, začala čínská vláda mluvit v roce 2017. Území, které podle státního tisku China Daily ponese název Třetí pól, bude tvořit pět menších národních parků. Ty budou chránit kromě částečně nedotčené přírody i ohrožené druhy zvířat, jako je levhart sněžný nebo kočka šedá.

Oblast je ale výjimečná i z jiných důvodů. Například díky jedinečné kultuře, jejíž součástí jsou nomádské kmeny a lidé s tradičním způsobem obživy. Anebo pro velké zásoby nerostných surovin.

“Je to jedna z nejzvláštnějších oblastí v Číně i na světě,” řekl deníku biolog Lu Č’, který se zabývá ochranou druhů.

Iniciativa čínské vlády ale budí u místních obyvatel obavy, protože jim stále nikdo neřekl, zda budou moci v oblasti zůstat. Podle listu South China Morning Post hrozí vysídlení téměř osmi milionům lidí, kteří žijí nejen v přírodě, ale i ve městech. “Někteří lidé ztratí práci. Ovlivní to

Zdroj: Číňané budují v Tibetu největší národní park na světě. Inspirovali se v Americe

Tagged with:

Similar articles

Přidat komentář

You must be logged in to post a comment.