Sjednocení jde pomalu, připustila Merkelová. Oslavit pád berlínské zdi přijel i Zeman

0 0

“Společně s našimi přáteli si připomínáme historické události z doby před 30 lety,” řekl Steinmeier českému prezidentovi Miloši Zemanovi a prezidentům Slovenska, Polska a Maďarska u památníku, který upomíná na příspěvek zemí Visegrádu k pádu berlínské zdi.

“Bez odvahy a vůle po svobodě Poláků, Maďarů, Čechů a Slováků by mírové revoluce ve východní Evropě a německá jednota nebyly možné. Bez pochyby to byl velký historický výkon,” podotkl také německý prezident u abstraktní skulptury, jež stojí na ulici Bernauer Strasse, která je jedním z hlavních symbolů rozděleného Berlína.

“Pět lidí zde zemřelo při útěku z Berlína do Berlína,” poznamenal dnes ke smutné historii této ulice ředitel zdejšího památníku berlínské zdi Axel Klausmeier při hlavní připomínce událostí z 9. listopadu 1989, které se vedle pětice prezidentů zúčastnila i německá kancléřka Angela Merkelová a další přední němečtí politici.

Všichni během ceremoniálu, v němž zazněly i hlasy mladých lidí ze čtveřice visegrádských zemí, do mezer zdi zasunuli růže. Ve stavbě, která Berlín dělila od roku 1961, tak symbolicky udělali otvory. Berlínské “monstrum”, jak ho dnes nazvala jedna z řečnic, měřilo kolem 155 kilometrů.

Nyní pětici hlav států čeká společný oběd na zámku Bellevue, během něhož budou jednat rovněž o aktuálních zahraničněpolitických tématech.

Na zámku je už ráno uvítal prezident

Zdroj: Sjednocení jde pomalu, připustila Merkelová. Oslavit pád berlínské zdi přijel i Zeman

Tagged with:

Similar articles

Přidat komentář

You must be logged in to post a comment.