Soud EU pozastavil platnost sporného polského zákona o Nejvyšším soudu

0 0

Brusel – Polsko musí okamžitě zastavit uplatňování opatření snižujícího věk odchodu do důchodu pro soudce Nejvyššího soudu. Takový příkaz vydal v pátek Evropský soudní dvůr, který projednává žalobu Evropské komise vůči Varšavě ohledně sporné reformy soudnictví. Nařízení soudního dvora má být uplatněno zpětně.

Polský prezident Andrzej Duda v rámci reformy Nejvyššího soudu snížil soudcům věk odchodu do důchodu ze 70 na 65 let a vyhradil si právo rozhodovat o tom, kteří mohou pracovat déle. Portál wyborcza.pl uvádí, že takto se od července, kdy zákon vstoupil v platnost, snaží z Nejvyššího soudu “odstranit” 22 soudců.

Zákon o Nejvyšším soudu podle komise podkopává nezávislost soudnictví, a Polsko tak porušuje unijní smlouvy.

Polský premiér Mateusz Morawiecki, který je nyní v Bruselu na summitu EU s asijskými zeměmi, novinářům potvrdil, že jeho země byla o kroku Evropského soudního dvora informována. “Během posledních hodin… přišlo oznámení od Evropského soudního dvora. Mohu rozhodně říci, že po důkladné analýze zaujmeme stanovisko,” citoval Reuters polského premiéra.

Evropská komise Polsko kvůli novému zákonu zažalovala v září a Evropský soudní dvůr požádala, aby žalobu projednal ve zrychleném řízení. Žaloba komise se zakládá na argumentaci, že jelikož polští soudci rozhodují mj. na základě evropského práva, jsou zároveň soudci EU. Z toho podle Komise vyplývá, že

Zdroj: Soud EU pozastavil platnost sporného polského zákona o Nejvyšším soudu

Tagged with:

Similar articles

Přidat komentář

You must be logged in to post a comment.