Správkyně Hongkongu tlačí na demonstranty. Zakázala nošení masek na obličeji

0 1

Lamová na páteční tiskové konferenci uvedla, že zákaz nošení masek na obličeji, kterými se mnoho demonstrantů chrání před rozpoznáním své totožnosti, má platit od soboty. Stát se tak má na základě zákona o stavu nouze, který úřadům umožňuje přijímat opatření ve veřejném zájmu. Tento zákon byl podle agentury AFP naposledy uplatněn v roce 1967.

Místní média vycházejí z toho, že zákaz maskování vstoupí v platnost od místní půlnoci, tedy od pátečních 18:00 SELČ.

“Myslíme, že nový zákon bude mít odstrašující účinek na násilnické demonstranty, kteří se maskují a vyvolávají nepokoje, a pomůže policii v jejím poslání udržovat pořádek,” prohlásila Lamová před novináři.

Zatím není jasné, jak úřady prosadí zákaz ve městě, kde hodně ze 7,4 milionu obyvatel každý den nosí na obličeji masku na ochranu před chladem a infekcemi, zvláště od epidemie zaviněné virem SARS, která si na počátku tisíciletí vyžádala stovky obětí.

Protesty původně začaly odporem proti navrhovanému zákonu o vydávání obviněných do pevninské Číny, ale mezitím se požadavky demonstrantů rozšířily mimo jiné o svobodné volby a vyšetřování policejní brutality.

“Pět požadavků, ani o jeden méně,” skandovali demonstranti, mnozí v maskách, kteří v pátek – ještě před vyhlášením nových pravidel se zákazem zakrývání tváře – pochodovali městem kolem některých z nejdražších nemovitostí, včetně centrály

Zdroj: Správkyně Hongkongu tlačí na demonstranty. Zakázala nošení masek na obličeji

Tagged with:

Similar articles

Přidat komentář

You must be logged in to post a comment.