Zemřel bývalý francouzský prezident Jacques Chirac, bylo mu 86 let

0 1

“Prezident Jacques Chirac odešel dnes ráno, pokojně a obklopen svou rodinou,” řekl AFP politikův švagr.

Chirac patřil k politikům, kteří prosazovali vznik společné evropské měny euro. V roce 2003 hrál důležitou roli ve sporu s USA, když se postavil proti invazi do Iráku. Novým členským zemím Evropské unie včetně Česka, které válku podpořily, tehdy vzkázal, že “propásly příležitost mlčet”.

“Říkal jsem prezidentovi Georgi Bushovi snad šestatřicetkrát, že dělá obrovskou chybu, když jde do války v Iráku. Nebylo to nic platné,” vzpomínal prezident ve své knize memoárů.

Za jeho úřadování bylo také na základě referenda zkráceno funkční období francouzského prezidenta ze sedmi let na pět.

Po uplynutí svého funkčního období v roce 2007 Chirac prohlásil, že se vždy snažil jednat v zájmu Francie. “Pokud už nebudu prezidentem, budu se snažit jednat v jejím zájmu z jiné pozice,” řekl v rozhovoru pro televizní kanál France 2.

Chirac byl také po odchodu z Elysejského paláce shledán vinným ze zneužití veřejných prostředků a v prosinci 2011 byl odsouzen k podmíněnému dvouletému trestu. Stal se tak vůbec prvním poválečným francouzským prezidentem, který byl soudem uznán vinným. Soud mu prokázal, že v době působení na pařížské radnici zaměstnával 28 osob, které za městské peníze pracovaly pro jeho politickou stranu Sdružení pro

Zdroj: Zemřel bývalý francouzský prezident Jacques Chirac, bylo mu 86 let

Tagged with:

Similar articles

Přidat komentář

You must be logged in to post a comment.