Známé letiště na umělém ostrově roste. Prodraží se o miliardy, Hongkongu chybí písek

0 0

Hongkong – Mnoho obyvatel Hongkongu si ještě pamatuje, jak tu před dvěma desítkami let vypadalo přistávání letadel. Stroje jen těsně míjely vysoké budovy a zdaleka ne každý pilot si na náročné přistání troufal.

Problém vyřešilo letiště Ček Lap Kok, které vzniklo na umělém ostrově. Nově mu má přibýt třetí ranvej, ta se ale pravděpodobně prodraží o několik miliard. Může za to cena písku dodávaného z pevninské Číny, která se až zdvojnásobila. Informoval o tom hongkongský investigativní server FactWire.

Výstavba umělé pevniny o rozloze 650 hektarů měla podle původního plánu stát 15,3 miliardy hongkongských dolarů (v přepočtu 44 miliard korun). Na ní má vyrůst třetí ranvej v celkové hodnotě 141 miliard hongkongských dolarů (405 miliard korun). Podle odhadů však bude výsledná cena zhruba o desetinu vyšší.

Budování umělých pevnin v Hongkongu budí v poslední době kritiku kvůli hospodaření regionu. Vedení Hongkongu chce kromě rozšíření letiště také postavit nové umělé ostrovy s byty pro více než milion lidí. Toto řešení bytové krize ale výrazně převyšuje rozpočet města.

Drahý písek

Finanční problémy pak pravděpodobně přinese i rozšíření letiště. Hlavním důvodem je písek, na vybudování umělé pevniny ho bude potřeba až 100 milionů metrů krychlových. Země ale není soběstačná a materiál musí dovážet nebo nahrazovat dražším umělým pískem.

Až 90

Zdroj: Známé letiště na umělém ostrově roste. Prodraží se o miliardy, Hongkongu chybí písek

Tagged with:

Similar articles

Přidat komentář

You must be logged in to post a comment.