Austrálii dusí vánoční extrémy. Teploty atakují 50 stupňů, Sydney zahalil kouř

0 1

Miliony Australanů možná budou muset změnit své plány na vánoční svátky. Ve čtvrtek byl ve státě Nový Jižní Wales kvůli požárům ohrožujícím nejlidnatější město Sydney už podruhé vyhlášen výjimečný stav. “Největší problém v následujících dnech bude nepředvídatelnost – panuje silný vítr a velmi vysoké teploty,” sdělila obyvatelům premiérka státu Gladys Berejiklianová.

Lidem doporučila kvůli hustému dýmu nevycházet ven. Hasiči můžou ve výjimečném stavu donutit obyvatele Sydney v případě nutnosti i k evakuaci.

Mnoho lidí se už teď na ulici vydává jen v rouškách. Na záchrannou službu telefonuje stále více lidí trpících dýchacími potížemi.

Už na začátku prosince deník The Sydney Morning Herald otiskl článek s titulkem “Sydney se dusí, stát hoří”. Největší australské město zahalil hustý mrak kouře z okolních lesních požárů, se kterými bojovalo kolem dvou tisíc hasičů. Zápasí s nimi doteď a na mnoha místech ho stále nemají pod kontrolou. V oblasti zuří celkem asi sto požárů.

Oheň se v Austrálii šíří už dva měsíce. Požáry spálily už tři miliony hektarů půdy, o život přišlo šest lidí.

Australské Vánoce připadají na léto, to letošní je ale extrémně horké. V úterý naměřili meteorologové nejvyšší průměrnou teplotu z dob měření, hned ve středu ale padl další rekord. Průměrná teplota v celé zemi dosáhla

Zdroj: Austrálii dusí vánoční extrémy. Teploty atakují 50 stupňů, Sydney zahalil kouř

Tagged with:

Similar articles

Přidat komentář

You must be logged in to post a comment.