Íránské ženy jdou na fotbal. Po 38 letech. Upálení fanynky zesílilo tlak na Teherán

0 0

Teherán podléhá tlaku, pod nímž se ocitl po zářijové tragické sebevraždě fotbalové fanynky Sahar Chodajáríové. Ta se upálila přímo před budovou soudu.

Třicetileté ženě přezdívané “Modrá dívka” podle barvy jejího oblíbeného klubu (Esteghlal FC, trénovaný v současnosti bývalým koučem Sparty Praha Andreou Stramaccionim) hrozilo vězení za to, že se do ochozů stadionu pokusila dostat v přestrojení za muže.

Chodajáríová tím porušila zákon, který v Íránu platí od roku 1981. Zákaz vstupu žen na mužské fotbalové zápasy byl zaveden dva roky po islámské revoluci proto, aby ženy “ochránil” před vulgárními výrazy a pohledem na částečně obnažená těla hráčů.

Po smrti mladé dívky trpící bipolární poruchou zesílily protesty, stejně jako iniciativa světové fotbalové asociace FIFA. Ta podle posledních zpráv začíná konečně přinášet výsledky, byť ne každý je přesvědčen o skutečné a trvalé změně, kterou čtvrteční duel proti Kambodži íránským ženám přináší.

Skepticky se k němu staví především organizace Amnesty International. Uvolnění 3500 lístků z celkové kapacity 78 tisíc míst nepovažuje za nic víc než za laciné populistické gesto.

“Jde jen o snahu íránských autorit očistit svou image po globálním ohlasu na tragickou smrt Sahar Chodajáriové,” prohlásil představitel organizace Philip Luther.

“Cokoli menšího než plné zrušení zákazu vstupu žen na stadiony je urážkou její památky a napadením práv

Zdroj: Íránské ženy jdou na fotbal. Po 38 letech. Upálení fanynky zesílilo tlak na Teherán

Tagged with:

Similar articles

Přidat komentář

You must be logged in to post a comment.