Trump pro Ukrajinu udělal víc než Obama. I když asi ani neví proč, říká diplomat

0 0

Že by se USA měly o střední Evropu znovu více zajímat, neříkáte jen jako zástupce washingtonského think-tanku Atlantic Council, kde v současnosti působíte, ale myslíte to obecně. Jenže ve srovnání s rokem 1989 je tady zásadní rozdíl. Tehdy pro nás Spojené státy, vaše demokracie, hodnoty byly vzorem. To ale dnes za Donalda Trumpa už tak úplně neplatí.

Já jsem si toho velmi dobře vědom. My jsme vás ovšem v roce 1989 nepodporovali pro nějaký krátkodobý, obchodní zisk. Ale proto, že jednotná Evropa byla v našem strategickém národním zájmu. A věřte, já nemám sebemenší problém s tím, když teď budete hledět k Německu, Francii nebo třeba ke Švédsku spíše než ke Spojeným státům. A pokud vám někdo říká, že si musíte vybrat mezi USA, nebo Evropskou unií, tak to není váš přítel.

Vy jste Evropané, nejste Američani, nechcete být jako my, to je zcela v pořádku. Zároveň jsem ovšem velmi rád, když právě ve střední Evropě stále cítím respekt vůči Spojeným státům. Stále víte, že je dobré mít Ameriku na své straně, a rozumíte tomu, že nejsme Sovětský svaz. Nechceme vás kontrolovat, nechceme si vás přivlastnit, nechceme, abyste byli jako my.

Někdy je ale opravdu už problém mít k USA respekt. A tím myslím

Zdroj: Trump pro Ukrajinu udělal víc než Obama. I když asi ani neví proč, říká diplomat

Tagged with:

Similar articles

Přidat komentář

You must be logged in to post a comment.