V okolí syrského města Rás al-Ajn se stále bojuje, nehledě na příměří

0 0

Zvuk kulometů podle Reuters vycházel z tureckého příhraničního města Ceylanpinar. Nad částí Rás al-Ajnu se mezitím vznášel hustý dým. Podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) ale v dalších oblastech na severu země panuje relativní klid.

Americký viceprezident Mike Pence ve čtvrtek po setkání s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem oznámil, že bylo v oblasti dohodnuto příměří a turecká strana svou operaci přeruší do 120 hodin. Americký prezident Donald Trump následně uvedl, že klid zbraní zachrání miliony životů.

Pokud bude dohoda o příměří dodržena, bude to pro Turecko podle Reuters znamenat, že se mu fakticky vyplnil cíl operace, kterou v severní Sýrii zahájilo 9. října poté, co Trump oznámil, že budou američtí vojáci z regionu staženi.

Spojené státy ve čtvrteční dohodě o klidu zbraní souhlasily s tím, že Turecko bude mít pod kontrolou bezpečnostní zónu širokou 32 kilometrů, vedoucí východně od řeky Eufrat až k hranici s Irákem.

Někdejší spojenci USA – syrské kurdské milice – se z oblasti musí podle dohody stáhnout. Zda budou klid zbraní kurdské milice dodržovat a přenechají kontrolu nad rozsáhlým územím Turecku, ale podle Reuters stále není jasné.

Ankara od počátku tvrdí, že cílem operace je vyčistit oblast u tureckých hranic od teroristů, za něž označuje syrské kurdské milice.

Zdroj: V okolí syrského města Rás al-Ajn se stále bojuje, nehledě na příměří

Tagged with:

Similar articles

Přidat komentář

You must be logged in to post a comment.